ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTINIZIN GEÇERLİLİK TARİHİNİ EN SON NE ZAMAN KONTROL ETTİNİZ?

guvenlik kursu
Şubat 17, 2023

Özel güvenlik kimlik kartlarının yenilemesiyle ilgili yanlış bilinenlerde bugün sizlere doğrusunu anlatmaya çalışacağız.

Sizlerin de bildiği üzere 5188 Sayılı Kanunun gereği özel güvenlik kimlik kartları her 5 yıl da bir yenilenmektedir. Bazı özel güvenlik görevlileri özel güvenlik kimlik kartlarının arkasında yazan geçerlilik sürelerinin son tarihine kadar bekleyerek yenileme işlemleri için eğitim kurumumuza başvuru yapmaktadırlar ve maalesef özel güvenlik sınavlar tarihleri ileri bi tarih olduğu için özel güvenlik kimlik kartlarının geçerlilik sürelerini kaçırmaktadırlar. İş yerleriyle yada çalıştığı kurumla sıkıntı yaşamaktadırlar.

Oysaki. özel güvenlik kimlik kartınızın süresinin bitimine 1 yıl kala yenileme eğitimi alabilirsiniz. 6 ay kala ise mutlaka yenileme eğitiminizi almış olmanız gerekiyor. Yenileme de süre kaybınız olmaz. Geçerlilik tarihinize 5 yıl süre eklenir. Yani daha detaylı olarak anlatmak gerekirse özel güvenlik görevlisi kimlik kartınızın süresi örneğin 01/02/2025 tarihinde sona eriyor. Siz 01/02/2024 tarihinden itibaren özel güvenlik eğitim kurumumuza gelerek yenileme işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Burada 2024 yılı içerisinde hangi sınava girdiğiniz hiç önemli değil. Örnek üzerinden konuşmak gerekirse Şubat ayında kayıt yaptırdığınızda genellikle Nisan ayında yapılan sınava girersiniz ve özel güvenlik kimlik kartınızın süresi 01/02/2025 tarihinden itibaren 5 yıl uzayarak 01/02/2030 tarihine kadar uzamış olur. Burada tarihin geri çekilmesi yada sınav tarihinin yazılması söz konusu değildir. Geçerlilik tarihinin üzerine 5 yıl eklenerek yeni özel güvenlik kimlik kartınızı almış olursunuz.

Yanlış bilinen ise örnek üzerinden bahsetmek gerekirse özel güvenlik kimlik kartının geçerlilik süresi 01/02/2025 olsun, eğitim kurumumuza genellikle kartın süresinin bitimine 1 ay kala başvuru yapılıyor. Örnek üzerinden konuşmak gerekirse Ocak ayında yani. Ocak ayında başvuru yapıldığında Şubat sınavının kayıtları ve eğitimleri bitmiş oluyor ve mecburen bi sonraki sınava yani Nisan ayındaki sınava girebiliyor. Tabi Nisan ayında sınava girdiğiniz de yine süreniz uzamıyor. Sınav sonuçlarının açıklanması yaklaşık 21 gün sürüyor. Sertifikanın çıkması ise 15 günü bulmaktadır. Ortalama Nisan ayında özel güvenlik sınavına giren bi kişi Mayıs ayında sınav sonucu açıklanır. Haziran ayında ise Özel Güvenlik Sertifikasını almış olur. Özel Güvenlik Şubeye başvuru yapması ve kimliğinin gelmesi de bi bu kadar daha zaman alacağından dolayı çalıştığı işyeri yada kurumla sorun yaşayacaktır.

Özetlemek gerekirse, Özel güvenlik kimlik kartınızın geçerlilik süresinin bitimine 1 yıl kala başvuru yapabilirsiniz. Herhangi bi süre kaybı yaşamazsınız. 6 Ay kala ise mutlaka başvuru yapmalısınız ki özel güvenlik sınav sonucunun açıklanması, sertifikanızın çıkması, özel güvenlik şubeye başvuru işlemleri ve özel güvenlik kimlik kartınızın size ulaştırılıncaya kadar rahat rahat yenileme işleminizi yapmış olursunuz…

Loading

25 Ağustos 2024 Özel Güvenlik Sınavı İçin Son Kayıt Tarihi
30.06.2024
0
Gün
0
Saat
0
Dakika
0
Saniye
Bize Buradan Ulaşabilirsiniz