Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır

OZGUR SAGLAM
Şubat 7, 2022

Son zamanlarda Güvenlik sertifikası nasıl alınır? sorusu eğitim kurumumuza sıklıkla sorulmaya başlandı. Bizlerde bunun nasıl alınacağıyla ilgili aşama aşama anlatalım istedik. Özel güvenlik sertifikası özel güvenlik eğitimlerini aldıktan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan sınavları başarı ile geçerek alınır. Bu sınavlara uzaktan eğitimle katılamazsınız. Özel güvenlik sertifikası alabilmeniz için öncelikle güvenlik kursuna kayıt olmanız burada verilen eğitimlere alarak sınava girdikten sonra başarılı olup bu şekilde alabilirsiniz. Ne güvenlik eğitimlerinin ne de güvenlik sınavlarının uzaktan eğitim alarak katılamazsınız.

Güvenlik sertifikası için silahlı güvenlik sertifikası ve silahsız güvenlik sertifikası olmak üzere 2 tür eğitimlerimiz vardır. Bu eğitimlere katılabilmeniz için bazı şartlar aranmaktadır. Bunlara aşağıda kısaca değinelim istedik.

Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası

Silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmeniz için öncelikle bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Peki nedir bu şartlar?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 21 yaşına girmiş ve 22 yaşından gün almak.
 • En az lise mezunu olmak.
 • Terör örgütleri ile hiç bir alakası bulunmamak.
 • Vücut ve akli bir rahatsızlığın bulunmaması

Eğer bu şartlara uyuyorsanız silahlı özel güvenlik eğitimi alabilir ve özel güvenlik görevlisi olabilirsiniz.

Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası Almak için Kayıt Evrakları Nelerdir?

Silahlı özel güvenlik eğitimi şartlarınız tuttuktan sonra kursumuza kayıt yaptırmak ve silahlı özel güvenlik sertifikası almak için bazı evrakları bizlere getirmeniz gerekmektedir. Bu evraklar;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Diploma fotokopisi veya öğrenci belgesi
 • Sağlık Heyet Raporu (Devlet Hastanesinden Alınması Zorunludur. Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Pskiyatri ve Göz Doktorlarına muayene olunmalı ayrıca sonuç kısmında “Silahlı özel güvenlik olur” ibaresi yer almalıdır. )
 • Not: Sınırlı kontenjan nedeniyle dilerseniz kurumumuza sadece nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelerek yerinizi ayırtabilir ve ön kayıt olabilirsiniz. Böylece herkesten önce yerinizi ayırmış ve ön kaydınızı yaptırmış olursunuz.

Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası

Silahsız özel güvenlik sertifikası son yıllarda en gözde meslek haline geldi. Yeni açılan iş yerleri, avmler, hava limanları, holdingler, okullar ve bunun gibi bir özel ve kamusal alanda özel güvenliğe ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısı ile çok fazla iş istihdamı sunan güvenlik sektörü, özel güvenlik eğitimi alınarak resmi güvenlik kimlik kartı alınarak yapılmaktadır.

Silahsız özel güvenlik sertifikası almak ve kursumuza kayıt yaptırabilmek için bazı şartlara uygun olmanız gerekiyor. Bu şartlar;

 • T.C. Vatandaşı olmak
 • 18 yaşında olmak (19 yaşından gün almak)
 • En az ortaokul mezunu olmak (8 yıllık okul mezunu)
 • Terör ve uyuşturucu ile alakalı hiç bir bağlantınızın olmaması
 • Sabıkanızın temiz olması gereklidir.

Eğer yukarıda saydığımız şartlar size uygun ise kursumuza kayıt olabilir ve İçişleri Bakanlığı Onaylı Resmi Özel Güvenlik Sertifikası alabilirsiniz. Özel güvenlik eğitimi almak için şartlardan sonra kurumumuza kayıt yaptırmak için bir kaç evrak getirmeniz gerekiyor.

Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası İçin Kayıt Evrakları

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet Biometrik fotoğraf
 • Diploma fotokopisi veya öğrenci belgesi
 • Sağlık Raporu (Devlet Hastanesinden Alınması Zorunludur. Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Pskiyatri ve Göz Doktorlarının kaşesi olmalı ayrıca sonuç kısmında “Silahsız özel güvenlik olur” ibaresi yer almalıdır. )

Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Silahsız özel güvenlik eğitimi toplamda 12 gün sürmektedir. Bu kadar kısa sürede sizi meslek sahibi yapan başka bir meslek kursu yoktur! Günde sadece 8 ders saati görüp 12. günün sonunda eğitiminizi tamamlayıp sınavlara katılabilirsiniz. Hepsi bu kadar! Sizleri eğitim kurumlarımıza bekliyoruz..

Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi toplamda 12 gün süren ve bakanlık onaylı sertifikalı eğitim programıdır. Silahsız Özel güvenlik kursu alarak  özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylara eğitim boyunca teorik ve pratik eğitimler verilmektedir. Profesyonel ve tecrübeli  eğitmenler rehberliğinde yapılacak olan eğitimler sonrasında kursiyer, İç İşleri Bakanlığı’nın düzenlediği sınava girişi sağlanacak ve sınavda başarılı olması halinde resmi silahsız güvenlik sertifikası kazandırılacaktır.

Teorik ve pratik eğitimlerimiz arasında güvenlik personellerinin kullandığı x-ray cihazı, el dedektörü, kapı dedektörü, telsiz, cctv gibi teknolojik cihazların uygulamalı eğitimleri de verilmektedir.

Kurs ücretimizin dışında ekstra bir ücret talep edilmemekle beraber sertifika ücreti, poligon ücreti, mermi ücreti, silah ücreti, dosya masrafı gibi ekstra ücretler talep edilmemektedir. Bu ücretlerin dışında Devlete ödenen sınav harcı harici herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Silahsız güvenlik eğitimi, ilk defa silahsız özel güvenlik olmak isteyen veya daha önce sınavlara katılmış ancak başarısız olan adayların başvurabileceği bir eğitimdir. Ancak “silahsız özel güvenlik eğitimi” alabilmek için bazı şartlar vardır.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nedir?

Özel güvenlik kimlik kartı nedir? Nasıl Alınır? Özel güvenlik sınavına girdikten sonra size vereceğimiz özel güvenlik sertifika ile beraber bir kaç evrak tamamlamanız gerekiyor. Bu evraklar ve resmi sertifika ile Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne müracaat ederek, sertifikanızı özel güvenlik kimlik kartına çeviriyorsunuz.

Özel güvenlik kimlik kartınızı aldıktan sonra Türkiye sınırları içerisinde resmi olarak özel güvenlik görevlisi, amir, şef, proje sorumlusu, proje müdürü olarak çalışabilir ayrıca lisans mezunları için özel güvenlik yöneticisi yada özel güvenlik kurucusu olarak da çalışabilirsiniz…

Güvenlik sertifikasının diğer ismi ise Özel Güvenlik Eğitim Sertifikası olarak geçmektedir. Bu sertifika İçiişleri Bakanlığı onaylıdır ve Türkiye’nin tüm illerinde geçerlidir.

Güvenlik Sertifikasını Aldıktan Sonra Güvenlik Kimlik Kartına Çevirmek için neler yapmanız gerektiğiyle ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz…

Loading

25 Ağustos 2024 Özel Güvenlik Sınavı İçin Son Kayıt Tarihi
30.06.2024
0
Gün
0
Saat
0
Dakika
0
Saniye
Bize Buradan Ulaşabilirsiniz